Recenze na nový iPad Pro 10.5

Nový iPad Pro 10.5" je na trhu teprve pár týdnů. Díky iOS 11 však přináší poměrně veliký pokrok pro  uživatele, kteří chtějí nahradit počítač.

Pro mě živo s iPadem začal zhruba před třemi lety, kdy Tim Cook prohlásil, že iPad Air 2 nahradí  počítač. Tak jsem neodolal a výzvu jsem přijal. Jedná se o nádherné zařízení, které je rychlé a  praktické. Jste neustále online (bez SIM karty si iPad ani nekupujte) a vydrží nabitý celý den. A když  ho netrápíte v jednom kuse, klidně i víc.

Tablety od Apple vypadaly vždy skvěle, navíc mají krásné displaye. Toho si všiml můj kamarád a  řekl mi, že mám návrhy webů ukazovat zákazníkům právě na iPadu. Důvodem je, že hezký web  vynikne na hezkém zařízení daleko víc. A skutečně, lidem se grafiky líbily, zároveň držely v ruce tu nabušenou placku. Postupem času jsem však došel k názoru, že iPad Air 2 zastane práci na PC a v mnohém jí předčí, některé věci však stále nedovedl. Až doposud.

 

Bez iOS 11 jsou novinky takřka kosmetické

Pokud budu srovnávat s Air 2, tak je tam skok veliký, avšak mezi ním a Pro verzí kromě klávesnice a kouzelné tužky nepřibylo nic. U nového modelu je to stejné. Ano, má 4 reproduktory, jako předchozí generace, má nové fotoaparáty a je rychlejší. Ale pořád je to skoro to samé. Fotoaparát je však mírně vystouplý, což se mi nelíbí.

Abych však technologii nekřivdil, některé věci stojí za to. Třeba klávesnice je díky většímu rozměru pohodlnější, takže se mi na blog píše lépe. Další témata rozeberu postupně.

 

Výhody iOS 11

Stáhl jsem si iOS 11 v beta verzi. Změnilo se toho hodně. Skoro všechno. A k lepšímu. Najednou mám k dispozici regulérního správce souborů. Příhodně se jmenuje Soubory. Multitasking je snažší a dovoluje více možností. Ale klíčové je, že chytnu soubor třeba z mailu a dotáhnu si jej do souborů nebo přímo do některé jiné aplikace, kde s ním dál můžu pracovat. Hned. Bez nesmyslného ukládání do iCloud drive nebo jiného harakiri. K ovládání můžete použít hned několik prstů najednou, k dispozici máte Dock, což je něco jako lišta aplikací, jakou znáte třeba z Macu. Takže vezmu fotku, tady jí upravím, vedle oříznu, rovnou umístím třeba na web a celé to mám asi tak za minutu. A ještě je to docela zábavné.

Škoda jen, že je to zatím plné chyb, ale proto se to jmenuje Beta.

 

Display a fotoaparáty

Zvětšil se display na 10.5 palce, přitom rozměr samotného iPadu proti 9,7 verzi není tak veliký. Sžíval jsem se s tím tak týden. Teď mi předchozí rozměr přijde maličký. Nový iPad Pro má větší rozlišení a vyšší obnovovací frekvenci - 120 Hz. Celé to působí fluentně a rychle. Myslím si, že ta čísla jsou už tak vysoká, že to asi už ani nepoznám. A to je možná to pravé. Pustit si video, graficky náročnou hru nebo třeba prohlížet fotografie je zkrátka paráda a působí to hodně přirozeně.

Překvapil mě fotoaparát. FaceTime kamera má nyní 7 megapixelů, což potěší milovníky selfies a se mnou to nic nedělá. Mě zajímá fotoaparát na zadní straně, který má megapixelů 12. Sice jsem odpůrce vystouplého fotoaparátu, je to ošklivé a kvůli tomu se mi nelíbí iPhone 6 a další. Ale ty fotografie za to stojí. Každý, komu jsem to ukázal, ať už fotograf, grafik nebo normální člověk, řekl to samé "na tablet hodně slušný".

A v porovnání s předchozími modely to opravdu slušné je. Bohužel to vypadá daleko lépe právě na kvalitním monitoru, ne na klasickém PC. Takže na Retinu s touhle fotkou!

Fotografie pořízená iPadem Pro 10.5

 

Reproduktory

Už první iPad Pro překvapil sadou čtyř reproduktorů. Zvuk je tak prostorovější a hlasitější. Na hi-fi to nemá, ale zážitek je to příjemný. Zvuk je jasný, čistý a docela dost silný, na takovou placku. Povedlo se to. Jako rádio do koupelny mi postačí a ani nemám hlasitost naplno.

 

Výkon a rychlost

Od procesoru se šesti jádry a 4 GB RAM jsem čekal hodně. Moje očekávání výkon předčil. Je to opravdu neskutečně rychlá mašina. Rychlost je umocněna optimalizací operačního systému pro daný hardware, takže se tento iPad nezamyslí ani na chvíli. A že jsem mu dával hodně zabrat. A stále dávám. Nechal jsem si ho.

 

Mému PC zvoní hrana

K iPadům si můžete pořídit Apple pencil, kryt s klávesnicí, nebo rovnou připojit plnohodnotnou klávesnici s myší přes Bluetooth. Ano, já myš potřebuji. Orientovat se v některých CMS pro správu webů je prstem moc náročné. Zároveň editovat texty a pořád to lovit prstama je zkrátka něco, na co nejsem zvědavý. Ani zvyklý. S tou myší to však není tak jednoduché, možná je přece jen něco na té kouzelné tužce. Můj problém je, že píši levou rukou, zároveň na klávesnici nejčastěji používám její levou část a tak trochu ergonomicky bojuji.

Na všechno existuje nějaká aplikace. Už před dvěmi lety jsem objevil aplikaci, která mě připojí přímo na server a můžu editovat weby v kódu, zároveň nahrávat nové soubory a tak podobně. Jasně, na vývoj to není. Ale myslím si, že je to jen otázka času.

Pokud se Adobe rozhodne vydat plnohodnotný Photoshop pro iPad, počítač u mě definitivně končí (aktuálně testuji Affinity pro iPad, a zatím jsem nadšen, možná odzvoní i Photoshopu). Softwarový vývoj v práci stejně dělají kolegové, mají na to Macy. A co se mě týče - CMS, které nelze plnohodnotně ovládat z iPadu je na prd. Pro správu webů z naší dílny si s novou plackou vystačím. A ty staré weby? Od těch budu mít konečně pokoj :-)

 

Číst další článek