UX design

UX design je často skloňovaný termín, co to však v praxi znamená a kdo to správně provede? Jaký je rozdíl mezi UX designérem a UI designérem? Jak definovat skvělé UX? A jak jej dosáhnout? Pojďme na to!

Co je UX design

UX Design představuje výrobu uživatelsky přívětivého produktu na základě uživatelského výzkumu a testování. To v praxi znamená, že ux proces představuje vývoj aplikace nebo webu na základě zpětné vazby. Pokud se vám s něčím pracuje skvěle a funkce se vám líbí, doporučíte tuto službu? Jednoznačně ano! Pozitivní vjemy (zkušenosti) nabyté při používání produktu jsou stavebním kamenem spokojenosti zákazníka.

Co je UI design

UI design představuje tvorbu uživatelského rozhraní. Uživatelské rozhraní je často používaný pojem při návrhu webů, aplikací a e-shopů. User interface představuje jakoukoliv styčnou plochu mezi uživatelem a produktem. Klika od dveří, tlačítko na rádiu nebo volant v autě jsou příklady uživatelských rozhraní. Dobré UI umožňuje snadné ovládání nebo vykonání požadovaného úkonu. Tím pozitivně ovlivní user-experience.

  

Co má UX a UI společného

Dá se zjednodušeně říci, že cílem UX designu je tvorba skvělého UI. Skvělý user interface je tedy výstupem user experience designu. Klíčovým aspektem takové tvorby je zpětná vazba od reálných lidí, kteří produkt budou používat. Často však v praxi narážíme na UX designéry, kteří pouze navrhují UI, ale uživatelský výzkum, testování a zpětnou vazbu v reálném provozu nemají. Takové označení je zavádějící, ale dnes hodně populární.

 

 

Jak rozeznat UX a UI designéra

Může to být ta samá osoba. Zásadní odlišnost poznáte v přístupu. Zatímco správný UX designér se nejprve začne zajímat o cíle vašeho záměru, cílovou skupinu uživatelů a analytická data, UI designér navrhne rozhraní podle zadání a často podle selského rozumu nebo intuice (nemá-li podklady od UX designéra nebo jím není). Navrhnout web nebo aplikaci "od oka", rozmístit tlačítka a další funkční prvky a použít líbivou grafiku dovede skoro každý. Ale pak to také nemusí vůbec v praxi přinášet užitek.

 

Správný UX designér bude pravděpodobně postupovat takto:

 • Ověří, jestli má váš projekt nebo nápad šanci na komerční úspěch
 • Definuje přesně cílovou skupinu uživatelů
 • Provede uživatelský výzkum
 • Sestaví architekturu (strukturu distribuce informací, funkce, ovládání)
 • Ze získáných dat navrhne prototyp(y)
 • Prototyp otestuje na cílové skupině uživatelů
 • Ze získaných dat projekt upraví
 • Postaví verzi pro ostrý provoz
 • Zpracovává data z provozu a navrhuje vylepšení projektu

 

 

UX design bez uživatelů je jako lízat zmrzlinu přes sklo

Můžete navrhnout UI s cílem zlepšit UX. Jste však na tenkém ledě. Do určité míry lze stávající projekt vylepšit pomocí intuice a selského rozumu. Třeba když jsou překážky do očí bijící. Ale UX designér bude chtít skvělé výsledky, ne "jenom" lepší.

Pokud nelze provést testy s cílovou skupinou, opět existuje řešení, i když je riskantní a může být náročné především finančně. Na základě zkušenosti designéra může vzniknout řešení, které bude slavit úspěch. Může také vzniknout naprosto zbytečná digitální hračka.

Příklad: Při uživatelském průzkumu pro zlepšení docházkového informačního systému jsme zjistili, že stávající řešení se špatně ovládá a nepřináší žádný užitek zaměstnancům. Proto jej berou jako nutné zlo.

Řešení: Dotazníky, rozhovory a testováním prototypů vznikl systém s příjemným UI, intuitivním ovládáním a zaměstnancům nabízí přehled odpracovaných hodin, počet přesčasů a stav dovolené.

Výsledek: Nová "píchačka" je pro zaměstnance užitečný nástroj a rádi jej obsluhují. Nutná doba strávená úkony s docházkou klesla o 70% a management má přesnější data o fondu pracovní síly, kterou zaměstnanci nyní rádi do systému evidují. To je win-win.

 

 

Spolupráce s UX designérem je pro vás win-win

Při spolupráci s dobrým UX designérem nemůžete prohrát. Buď se vyhnete drahým chybám, nebo získáte řešení, které obchodně funguje. Výstup pro vás může znamenat následující:

 • Nerealizujete nápad, který by se neuchytil, takže ušetříte peníze
 • Vaše investice má dohlednou návratnost
 • Vaše investice přinese zisk
 • Realizovaný projekt bude fungovat pro uživatele
 • Vymačkáte z projektu maximum

 

 

Kde se uplatní UX designér?

Kvalitní UX designér vám pomůže všude, kde vzniká uživatelsky orientovaný produkt. V našem studiu se specializujeme na podnikové systémy, weby, e-shopy a aplikace.

UX designéry však potkáte třeba v automobilovém průmyslu, vývoji elektronických zařízení i v architektuře. Zkrátka všude, kde výsledný produkt slouží lidem.

 

Chcete konzultaci?

+420 737 817 413

info@7divs.com