Motivace, a co proti ní dělat

Velmi často se setkávám s rádoby úspěšnými lidmi, nepochopenými citáty, a někdy mám pocit, že minimálně na internetu je nepoměrně více úspěšných podnikatelů, obchodníků a finančníků než normálních poctivých pracujících. A hlavně – selský rozum je vzácnější než zlato.

 

Zadarmo ani kuře-kouč nehrabe

Existuje několik typů motivátorů. Zadarmo to nejspíš dělají jen prosťáčci, kteří bezduše sdílí každý „pozitivní“ blábol, na který narazí.

Ti ostatní motivují pro vlastní profit. 

V tom lepším případě jde o majitele firmy, kteří motivují své zaměstnance, aby byli produktivnější, odborně rostli a zvyšovali jim tak zisky. Taková motivace je sice zištná, ale naprosto v pořádku a žádoucí. 

Horší případ jsou „motivační kouči“. Lidé, kteří vybírají peníze za přednášky a semináře, píší „knihy“ a všemožně se z vás snaží vytáhnout peníze za snůšku pozitivních blábolů. Předpokládám, že když už tohle čtete, patříte k lidem s minimálně elementární úrovní selského rozumu, takže byste nikomu za plané povídání neplatili.

V tom možná nejhorším případě se jedná o lidi, kteří z dávek nebo z kapesného za půl roku našetřili na oblek z HMka a natáčí motivační videa ze schůzek s fejkovými klienty v Mekáči apod. Jejich motivace je mi poměrně neznámá – buď chtějí machrovat, nebo vydělat pár haléřů ze shlédnutí na Youtube.

Každopádně ta poslední skupina je hnus. Hnus a trochu sranda, ale hlavně hnus.

 

Myslete negativně

Štvou vás motivační citáty? Máte jich plné sociální sítě? Fotka zalitá sluncem, prohnaná laciným filtrem a popsaná nějakou pozitivní kravinou vyvedenou v Helvetice u vás vyvolává dávící reflex?

Mám pro vás řešení. Proveďte čistku. Nekompromisně vyhoďte z Facebookových přátel všechny šiřitele tohoto zla, přestaňte tato pozitivní a ambiciózní individua sledovat na Twitteru, a pokud máte Instagram, smažte ho!

Tato pozitivní propaganda typu „nenechte se odradit“, „plňte si svůj sen“, „i Gates / Zuckerberg / Karel Vomáčka nedodělali školu a jsou úspěšní“ apod. vás může velmi snadno infikovat pozitivním myšlením. Pozitivní myšlení je zlo. Odvádí vás od práce, podporuje lenost a lehkomyslnost a hlavně, pokud něco takového aktivně sdílíte, nebo dokonce vytváříte, jste mezi normálními lidmi za blbečky.

Máte nápad? Promyslete ho, zamyslete se nad všemi dopady jeho realizace, domyslete dosažitelnost svého cíle. Pokud vám to přijde na houby, narazíte na velké potenciální problémy, nevychází vám návratnost investice, vykašlete se na něj. Pokud vám přijde perfektní, zamyslete se ještě jednou. A pak ještě jednou. 

Pokud vám stále nápad přijde dobrý, sežeňte spolehlivé a dobré lidi, se kterými do toho jít. A s těmito poctivými a spolehlivými lidmi si podepište neprůstřelnou smlouvu. Neboť Sichr je jistota.

A pokud nápad nemáte, nebo vám přišel nanic, nezoufejte. Makejte v korporátu, v Kolbence, nebo třeba na živnost, a dávejte si prachy stranou. Na poctivé práci není nic špatného. A třeba se vám jednou ta příležitost zbohatnout, vybudovat impérium, nebo co já vím, naskytne, a ty ušetřené peníze se budou hodit.

A když se nápad a příležitost nenaskytnou, ušetřené peníze se stejně hodí, nebo ne?

 

Život není fér

Vsadím se, že spousta z vás někdy zažila trochu té zdravé šikany. Třeba když vám děcka nacpou hlavu do záchodové mísy se slovy: „Život není fér, zvykej si.“.

Není náhodou tohle ta pravá motivace? Sebrat se a rozbít hubu tomu nejhoršímu děcku, co vám v tom záchodě drželo hlavu. Nebo se na něj třeba hezky usmívat za pár let, až vám bude psát s výhodnou nabídkou investice do fondů v Lichtenštejnsku přes firmu, co má v penězích fakt ordnung?

Ano, je to trochu nadsázka, ale není někdy to negativní nejlepší motivací? Podle mě ano, co si myslíte vy? Napište mi.

 

Číst další článek